چرا در تابستان و زمستان باید از ضد یخ استفاده کنیم؟

در موتور تمامی خودروها برای دفع گرمای حاصل از موتور یک سیستم خنک کننده وجود دارد. این سیستم برای دفع گرمای موتور از یک #سیال (#مایع) خنک کننده استفاده می کند. .
✔ همان طور که می دانیم آب در صفر درجه یخ میزند و در ۱۰۰درجه به #جوش می آید، این محدودیت دمایی بین نقطه جوش و انجماد آب در خودرو در بسیاری مواقع ایجاد مشکل می کند و باید تغییر کند.
✔ باید ترکیبی به آب افزود تا در شب های سرد زمستان یخ نزند. یخ زدن آب منجر به افزایش حجم آن می شود که این موضوع سبب می شود تا مجاری که آب در آن جریان دارد دچار آسیب دیدگی و ترکیدگی شوند، به گونه ای که ممکن است سیلندر در اثر این مسأله بترکد. اما برای جلوگیری از این مساله از ترکیبی به نام اتیلن گلیکول (#ضدیخ) استفاده شده که در دمای انجماد آب تاثیر بسیار زیادی گذاشته و آن را تا منفی۳۷ درجه پایین می آورد.
همچنین این ماده که در ضدیخ موجود است، دمای جوش آب را تا ۱۱۲ درجه بالا می برد که این مساله در دماهای بالای موتور بسیار موثر بوده و از جوش آمدن و تبخیر آب و اختلال در دفع گرمای موتور و در نهایت از آسیب رسیدن به قسمت های مختلف خودرو جلوگیری می کند.
✔ اما ضد یخ خاصیت بسیار مهم دیگری نیز داشته و آن هم خاصیت ضد خوردگی آن بوده که بسیار مفید است، همان طور که میدانیم آب خاصیت خورندگی بسیار بالایی دارد که منجر به خوردگی (زنگ زدن) رادیاتور بخاری، رادیاتور موتور، پولکی های سیلندر و از همه مهم تر واشرسرسیلندر موتور می شود. این ویژگی مهم که ضدخورندگی (AntiCorrosion) مایع خنک کننده نامیده می شود، به افزایش طول عمر قطعات مختلف موتور کمک می کند. به گونه ای که تجربه ما نشان داده موتورهایی که در تمامی طول سال از ضد یخ استفاده می کنند، سیستم خنک کاری آن ها بهتر میتواند حرارت ناشی از موتور را از آن خارج کند و بسیار بهتر و مناسب تر و تا کیلومتر های بسیار بالاتری کار می کنند. . .
⭕معایب و اختلالات به وجود آمده در خودروهایی که از ضدیخ استفاده نمی کنند؟
✔ دمای آب خودرو همیشه بالا بوده به گونه ای که فن در اکثر مواقع روشن می شود.
✔پوسیدگی واشر سرسیلندر موتور در اثر نبودن ضدیخ .
✔یخ زدن آب رادیاتور و دیواره سیلندر در شبهای سرد زمستان.

 

اشتراک در :
 تماس با مدیریت وب سایت